Babel

2
3
4
Babel

 

Babelproject to internetowa platforma społecznej kreacji modelu rzeźby otwarta na użytkowników sieci.

Babelproject stara się odwrócić relację odbiorcy ze sztuką realizując wizję równego do niej dostępu. W dobie Internetu, gdy dostęp do twórczości wydaje się powszechny, babelproject staje się propozycją, która mimo przystępności nie traci swojego wymiaru krytycznego. Projekt ma w sobie potencjał działania partypacyjnego, które może jednak poddać pod namysł wymiar zbiorowych działań artystycznych oraz odbiorców i autorów sztuki.

Interaktywna aplikacja posiada wersje językowe w dziesięciu najczęściej używanych językach świata oraz po polsku. Wybierając jeden z trzech kolorów sześciennego modułu można dołączyć go w wybranym miejscu. Moduły przyciągają się płaszczyznami, krawędziami i kątami co ułatwia proces kształtowania osobom nie mającym doświadczenia z programami 3D. Przy planowanej bryle 1m x 1m x 2m kubatura obiektu wynosi 2000 cm3, co przy pojedynczym module o wymiarach 8cm3 daje teoretycznie 250000 współautorów modelu rzeźby.

Powstały w wyniku formowania obiekt jest pomnikiem tworzących go osób, w egalitarny sposób zrównanych w finalnym dziele.