Bronx

2
3
4
5
Bronx

Rzeźba Bronx autorstwa Łukasza Trusewicza powstała po serii spotkań i rozmów z mieszkańcami lubelskich Starych Bronowic, zwłaszcza z mieszkającą tutaj młodzieżą w ramach współpracy z Pracownią Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry. Dzięki umieszczeniu w przestrzeni publicznej na zbiegu ulic Łęczyńskiej i Fabrycznej rzeźba pełnić będzie funkcje witacza.
Bronowice - nazywane potocznie Bronxem nie tylko nazwą nawiązują do będącej kolebką hip-hop’u dzielnicy Nowego Jorku. Na lubelskim “Bronxie” mieszka młodzież, która poprzez zainteresowanie muzyką i tworzeniem własnych utworów kultywuje kulturę hip-hopu. Pozytywne wartości, które za tym idą to samorozwój, pozytywna rywalizacja, szacunek dla wiedzy oraz tolerancja dla różnorodności. Hip-hopowe utwory podkreślają dumę z miejsca zamieszkania, która jest tak samo istotna bez względu na to czy jest to Bronx czy Bronowice.
Forma rzeźby nawiązuje do złotych nakładek tak zwanych grilli na zęby noszonych przez raperów. Obiekt wykonany jest z naturalnego materiału - drewna z “odzysku” wspartego na stalowej konstrukcji.

Odsłonięcie instalacji zaplanowane jest na 11 września na 16.00 jako część Festiwalu Wszystkich Mieszkańców.
Podczas festiwalu będą miały miejsce różne działania kulturalne, warsztaty oraz odkrycie nowego witacza dzielnicy Lublina- rzeźby Bronx.