Inkubator Kultury Pireus

3
5
Inkubator Kultury Pireus

Inkubator Kultury Pireus był miejscem, które powstało z misji wspierania inicjatyw kulturalnych, artystycznych i społecznych na Łazarzu i w Poznaniu. Odbywały się tam spotkania, warsztaty, wystawy, próby, spektakle, działania performatywne i wiele innych. Pireus był bazą otwartą na współpracę różnorodnych inicjatyw - przestrzenią, która była bezpłatnie udostępniana na wydarzenia kulturalne i społeczne.

Celem działań Pireusa było rozwijanie kulturalnej oferty wydarzeń nie tylko na Łazarzu, ale również w całym Poznaniu, przede wszystkim poprzez udzielanie wsparcia lokalnego, technicznego, formalnego oraz co najważniejsze - merytorycznego.

Działania Pireusa skupiały się przede wszystkim wokół projektu 'Pireus - inkubacja i aktywizacja', w ramach zadania prowadzonego przez Fundację Otwarta Strefa Kultury - koordynatora przestrzeni. Działania obejmowały zarówno wydarzenia kulturalne, edukacyjne i społeczne otwarte dla mieszkańców, jak i działania inkubacyjne skierowane do początkujących podmiotów, które chciały rozpocząć lub rozwinąć swoją działalność (między innymi w ramach programu najmu Otwartej Strefy Kultury).

Oferta wydarzeń Inkubatora Kultury Pireus była tworzona w taki sposób, aby każda grupa wiekowa znalazła coś dla siebie. Wśród wydarzeń pojawiały się spotkania dotyczące Łazarza, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, wystawy, próby teatrów amatorskich, a nawet spotkania terrarystyczne i akwarystyczne. Co roku odbywało się tam kilkaset wydarzeń, sptkań, warsztatów.

Działania w Inkubatorze Kultury Pireus koordynowała Fundacja Otwarta Strefa Kultury w ramach projektu 'Pireus Aktywizacja i Inkubacja'. Projekt był finansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania. Formalnie przestrzenią zarządzało Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Wsparcia merytorycznego udzielała Grupa Programowa złożona z przedstawicieli inicjatyw kulturalnych i społecznych, członków Rady Osiedla Św. Łazarz i przedstawicieli Urzędu Miasta. Inkubator Kultury Pireus powstał z inicjatywy działań prowadzonych w ramach Otwartej Strefy Kultury - Łazarz.