Kruk

2
3
4
Kruk

Rzeźba Kruka na Wieży Bismarcka miała być próbą zmierzenia się z trudnym dziedzictwem, które symbolizują Wieże Bismarcka znajdujące się na terenie Polski, Niemiec i innych państw.

Obiekt który miał dzielić, wywyższać jedną nację, dzięki rzeźbie miał się stać miejscem łączącym, niosącym ze sobą pozytywne konotacje i dialogującym z przeszłością. Połączenie wieży i rzeźby miało pokazać że jesteśmy w stanie odnieść się do przeszłości nie niszcząc jej, tylko ją redefiniując. Malowany ptak umieszczony na szczycie miał być też pomalowaniem wieży w sposób nieingerujący w jej historyczną strukturę, zadbaniem o obiekt historyczny nie popadając w banał historycznej rekonstrukcji.

Rzeźba sama w sobie jest wynikiem nieformalnego plebiscytu który został przeprowadzony wśród mieszkańców Szczecinka. W trakcie trwania wystawy w efemerycznej Galerii Belbuk, wybrali oni Kruka spośród kilku propozycji rzeźb które mogły by zaistnieć w przestrzeni miasta.

Projekt polichromii rzeźby również został wyłoniony partycypacyjnie. W tym celu przeprowadziłem warsztaty z mieszkańcami na których każdy mógł pokolorować Kruka. Dzięki uprzejmości szczecineckiej gazety „Temat” kolorowanka z Krukiem została też wydrukowana na jej łamach. Niestety wieża okazała się być w bardzo złym stanie technicznym i montowanie rzeźby na jej szczycie wymagałoby gruntownego remontu obiektu. Kruk trafił do magazynu i słuch o nim zaginął.

Rzeźba zrealizowana dzięki wsparciu firmy TROTON i Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku.

poliester, stal, Szczecinek 2016, 450x320x100 cm