Rzeźba dla ptaków

2
3
48
Rzeźba dla ptaków

Rzeźba dla ptaków na Targówku powstała jako obiekt który oprócz funkcji artystycznej pełni też funkcje społeczne, przyrodnicze i edukacyjne . Wraz z mieszkańcami Targówka Fabrycznego w trakcie otwartych warsztatów w ramach Nocy Muzeów, stworzyliśmy naturalną rzeźbę społeczną, która zaistniała w parku znajdującym się przy Centrum Kultury i Aktywności na ulicy Siarczanej w Warszawie.

Poprzez pracę z naturalnym materiałem jakim jest drewno, uczestnicy zapoznali się z technikami obrobki drewna i poznali podstawy tworzenia płaskorzeźby. Wspólne tworzenie obiektu pozwalało na poznanie się mieszkańców, tworzenie więzi sąsiedzkich oraz budowało poczucie sprawczości i wpływu na otoczenie. Sam obiekt przypomina o istnieniu "miejskich" ptaków i skłania do refleksji nad ich obecnością i rolą w naszej przestrzeni.  

Instalacja powstała ze specjalnie wymodelowanych plastrów drewna, pochodzącego z odzysku materiału pochodzącego z drzew wywróconych w trakcie powstawania wiatrołomów, co dodaje projektowi dodatkowy wymiar wykorzystania materiału który często jest traktowany jako problematyczny odpad.