Sąsiedzki Sylwester na Skwerze Online

2
3
Sąsiedzki Sylwester na Skwerze Online

W roku 2020 zamiast wychodzić na ulicę spotkaliśmy się online podczas przygotowanej przez nas transmisji koncertu jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny rapu - Peji!

Nowa normalność, której często towarzyszy chaos informacyjny oraz sylwestrowe restrykcje przyczyniły się do nietypowej formy naszego łazarskiego wydarzenia. Nie zabrakło rzeźb, które zostały stworzone wspólnie z mieszkańcami Łazarza: Globus czyli Fałszywy Kulisty Model Ziemi oraz Eko Pener.

Kilka słów o rzeźbach:

Stworzone instalacje nawiązują do sytuacji i problemów z jakimi mierzy się ludzkość w dobie pandemii i nie tylko. Są to kwestie, które istnieją w dyskursie społecznym, jednak dopiero od niedawna zaczęto dostrzegać ich wagę.

Globus czyli Fałszywy Kulisty Model Ziemi nawiązuje do teorii spiskowych, które aktualnie stają się coraz popularniejsze, a przez przypisaną mu funkcję kolektora nakrętek, będzie ukazywał problem zanieczyszczeń plastikiem wód Ziemi.

Eko Pener to postać, która również stanie się kolektorem nakrętek, mająca skłaniać ludzi do refleksji o środowisku i dbaniu o nie. Nazwa wskazująca na eko penerstwo ma symbolizować przemianę myślenia o segregacji, która w obecnych czasach wychodzi poza margines i staje się codziennym przyzwyczajeniem.

Ażurowe instalacje zapłonęły na Skwerze Eki z Małeki, miejscu które od lat zrzesza mieszkańców Łazarza. Jest to symbol, że problemy z którymi aktualnie mierzy się społeczeństwo, nie dotyczą tylko wybranych grup, ale wszystkich mieszkańców naszej planety.

Rzeźby zostały przygotowane w ramach współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Dochód z zebranych nakrętek zostanie przeznaczony na wybrany cel charytatywny.

 

Organizatorzy: Fundacja Otwarta Strefa Kultury

Partnerzy: Pix House, Inkubator Kultury Pireus, Pracownia Łazarska

Dofinansowano ze środków Miasta Poznania i Rady Osiedla św. Łazarz