Wiatrak

2
3
4
5
Wiatrak

Rzeźby z Natury to projekt przygotowany przez Fundację Otwarta Strefa Kultury oraz Pracownię Łazarską na zlecenie Bramy Poznania (ICHOT) i Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Autorem instalacji jest Łukasz Trusewicz. Obiekty mają na celu pobudzać do refleksji na tematy związane z lokalnym środowiskiem i klimatem, zwłaszcza w kontekście okolic zabudowań Bramy Poznania i sąsiedniej rzeki Cybiny (dopływu Warty). 
W ramach wystawy zaprezentowane są instalacje artystyczne, które odnoszą się do tematyki związanej z bioróżnorodnością i współistnieniem ludzi i zwierząt w mieście. Poruszymy również temat wody i wpływu działań człowieka na jej zanieczyszczenie oraz na potencjał wykorzystania lokalnych, odnawialnych źródeł energii.
Prezentowane prace powstały w nurcie tworzonych przez autora rzeźb społecznych - są one otwarte na aktywny udział odbiorców - w tym również zwierząt. Nad rzeką Cybiną w sąsiedztwie Bramy Poznania możliwe jest naładowanie telefonu jedynie dzięki energii wytwarzanej przez wiatr. Dzięki innej instalacji możemy dorzucić swój wkład dla mniejszego zanieczyszczenia planety. Inna z rzeźb tworzy miejsca schronienia dla miejskich ptaków sprzyjając miejskiej bioróżnorodności. 
W terenie mieszczącym się poniżej budynku Bramy Poznania, nad brzegiem rzeki Cybiny znajdują się trzy rzeźby: Habitat, Wiatrak, Fałszywy Kulisty Model Ziemi. 

Wiatrak
Naładuj telefon w otoczeniu natury przy sprzyjającym mikroklimacie związanym z częstym, silnym wiatrem wiejącym w korycie rzeki. Instalacja ładuje urządzenia mobilne wyłącznie za pomocą siły wiatru. Wiatrak na szczycie napędza prądnicę, która generuje energię. Siedząc w otoczeniu przyrody w pobliżu rzeki Cybiny warto zastanowić się nad potencjałem tego źródła prądu. W trakcie ładowania telefonu możesz obserwować życie drobniejszych stworzeń. Pod drewnianym siedziskiem znajdziesz dla nich specjalne otwory, które tworzą schronienie. Czy dziś wieje wiatr ? Jeśli tak to zachęcamy do czynnego uczestnictwa w projekcie i korzystania z wygenerowanego przez instalację prądu. Niech to będzie czas do refleksji nad siłami natury i potencjałem odnawialnych źródeł pozyskiwania energii, zwłaszcza w kontekście postępujących zmian klimatycznych.

Wykonanie projektu: Fundacja Otwarta Strefa Kultury, Pracownia Łazarska
Autor: Łukasz Trusewicz
Więcej informacji o projekcie na www.bramapoznania.pl.

Projekt realizowany jest w ramach Wielkiej Majówki w Bramie Poznania.
Instalacje można oglądać od pierwszego maja do końca sierpnia 2021